Neohrožujte pilota rtěnkou


Anotace:

Kleinwachter, Frýdek Místek, 2011 (dotisk Knihovnička Brno 2016), ISBN 978-880-254-9637-4

Zápisky z cest (Džerba, Egypt a Jordánsko, Tunis), zcela nepodobné informacím v brožurách cestovních kanceláří.

kuptxt


Ukázka:

„Ahoj... jakse maš… dobře… jenom kuking levně sadarmo,“ pobízel další prodavač a tak jsme do jeho obchůdku vešli. Ocitli jsme se v jiném světě, ze všech koutů na nás koukaly vodní dýmky různých tvarů, barev a velikostí, napodobeniny značkových triček, figurky velbloudů, barvený saharský písek v lahvičkách, sušení škorpioni a pouštní zmije, kožené kabelky, stříbrné řetízky, barevná nápaditá keramika, a vzduchem se nesla vůně jahodového tabáku. Lucka si začala prohlížet vodárny, protože kamarádovi slíbila, že mu jednu přiveze a při té příležitosti zapředla hovor, jestli bychom doma taky jednu nemohli mít, že: ,Lukáš normálně s mamkou a taťkou hulí v obýváku.‘ Zase jsme se jednou cítili jako starci, když jsme své patnáctileté dceři rázně vysvětlovali, že tak IN teda nejsme. Protočila oči, jako když jsem jí zakázala piercing brady a upřeně zkoumala zelenkavou skleněnou vodní dýmku.
„Kolik stojí?“ padla zásadní otázka a vzápětí začalo to správné divadlo. Před nákupem jsme si zjistili, jak smlouvat a těšili jsme se na zábavu. Prodavač vzal kus poškrtaného papíru a začal:
„Normalni cena pro amerikanos je štyrycet osum, vy ale čeko, tak pro vas specialně trycet osum.“
Celá rodina jsme se zatvářili pobaveně, jakože to je dobrý fór a vyzbrojena informacemi - nikdy neříkej, kolik jsi ochotná zaplatit, začni na desetině jeho ceny nebo na polovině toho, co jsi ochotna dát a nepouštěj se do smlouvání, pokud nemáš vážný zájem - jsem přeškrtla jeho cifru a napsala pětku.
„Pět?! Vy banditos! Firma kaput, familia bankrot, děti hlad a umřít!“ hořekoval hlasitě. Poté pravil: „Dobře… moje cena - vy bankrot, vaše cena - ja bankrot.“ Přeškrtl moji pětku a napsal třicet.
Dalších deset minut, během kterých jsme dvakrát odešli, jakože tedy za takové prachy ne a následného volání prodavače, ať jdeme zpět, jsme cenu usmlouvali na finálních šestnáct dinárů. Mezitím za jednu dceru nabídl ferrari, za druhou osm tisíc velbloudů a já jako lehce přestárlý model, navíc neblonďatý, jsem vydala za pět tisíc velbloudů...

kuptxt

 

 
UložitUložitUložit

zpět     nahoru     domů     tisk

Všechna práva vyhrazena © 2016 Vladimíra Černajová